Turistika

Rezervácia Lačnov sa nachádza v malebnom mikroregióne Lipovce, ktorá víta svojich návštevníkov drevenou tabuľou s upozornením na náučnú pešiu zónu. V roku 1995 bol vyhlásený za pamiatkovú zónu s kultúrnymi pamiatkami, svojou zaujímavou flórou a faunou, ako aj nevšedným obrazom dedinského slovenského horského života.
Podhorská dedina Lačnov (795 m) leží pod úpätím Magury (1064 m) v údolí severného prítoku potoka Veľkej Svinky. Nachádza sa na úplnom konci všetkých ciest, kde každého návštevníka privíta salaš s ovcami v košiari, romantický gréckokatolícky kostolík sv. Michala Archanjela uprostred roztrúsených domčekov s malou kaplnkou na kopci. Lačnov je križovatkou mnohých turistických ciest. Tesne pod dedinkou vyúsťuje vápencový Lačnovský kaňon, súčasť NPR Kamenná baba. Červená značka pokračuje od kaplnky po horských lúkach a pasienkoch s viacerými potôčikmi a ihličnatým lesom cez Búče (1006 m) na Roveň (808 m), pri jasnom počasí s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu. Končí vo Vyšnom Slavkove. O niečo ďalej je križovatka ciest Lačnovského sedla, ktoré ponúka výstupy na pohorie Bachureň, druhý najvyšší vrchol Maguru ( 1064 m), s nádhernými výhľadmi na Lačnov a najvyšší vrch Bachureň ( 1081 m). Hôľnatá Bachureň je pre turistov ozajstným rajom. Okrem značkovaných chodníkov je tu množstvo domácich cestičiek, skrytých prameňov, skalných útvarov, kaňonov a iných krás, ktoré poznajú len domorodci. Hneď pod Lačnovom sa nachádza známa jaskyňa Zlá diera, ktorá popri mnohých neobjavených, nie je jedinou jaskyňou v okolí. 

V Lačnovských povestiach sa píše, že pri dedinke opradenej legendami a povesťami je ukrytý poklad z čias, keď ňou prechádzali prenasledovaní zbojníci. Veď kohože by už len napadlo v najodľahlejšej a najkrajšej časti Šariša hľadať zbojníkov s pokladmi alebo bez nich. Povráva sa, že ešte donedávna tu žila starenka, ktorá poklad strážila, ale nič viac neprezradila. A po búrke pri jednom bleskom rozčesnutom strome sa našla stará medená minca. Mnohí sa domnievajú, že pod koreňmi stromu a hŕbou kamenia je poklad. Odtiaľ pochádza miestny názov Peňažnica pod zrúcaninami Lipoveckého hradu.

Zdroj:
http://antonkaiser.blog.sme.sk/c/99111/Lacnov.html#ixzz27MgTgdsb

http://sindliar.sk